Greek Kpop Lovers
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeHome  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  

 

 [DISCUSSION] Περι fan club

Go down 
4 posters
AuthorMessage
Erisadesu

Erisadesu


Posts : 92
Join date : 2011-01-16
Age : 43
Location : Θεσσαλονίκη

[DISCUSSION] Περι fan club  Empty
PostSubject: [DISCUSSION] Περι fan club    [DISCUSSION] Περι fan club  EmptyFri Mar 18, 2011 9:40 am

Ποιο fan club έχει τα περισότερα μέλη;
και ποιο έχει τη μεγαλύτερη δύναμη;

οι φαν των Suju μας έδειξαν ότι κόβουν και ράβουν και έφτασαν σε σημείο να συγκεντρώσουν ακόμη
και μετοχές της εταιρίας για να τους ελένξουν.. είναι αυτό με τη μεγαλύτερη δύναμη;

τα κορίτσια στο τσατ μου είπαν πως το μεγαλύτερο είναι των DBSK/TVXQ
δεν έχουν αλλάξει τα μεγέθη του από τότε που δημιουργηθηκαν οι JYJ

συμφωνείτε με τις πιέσεις που ασκουν τα φαν κλαμπ στους καλλητέχνες;
τελικά ποιος είναι ο ρόλος ενώς φαν club?

τα fan club των σόλο καλλητεχνών έχουν τόση δύναμικότητα;


εγώ πάντως βρίσκω τραγική την ύπαρξη τους δεν τη καταλαβαίνω
τι σκοπό εξυπηρετεί και επίσης μου φαίνεται so 80s

εσείς είστε γραμμένες σε κάποιο club?
Back to top Go down
http://erisabetsu.blogspot.com
hotdbsk.gr
Proud mother of the forum
Proud mother of the forum
hotdbsk.gr


Posts : 4346
Join date : 2010-06-11
Age : 32
Location : Thessaloniki

[DISCUSSION] Περι fan club  Empty
PostSubject: Re: [DISCUSSION] Περι fan club    [DISCUSSION] Περι fan club  EmptyFri Mar 18, 2011 1:14 pm

Το fun club ειναι η δυναμη του καθε καλλιτχενη και χαιρομαι τοσο που υπαρχουν!
Οι DBSK δεν θα μπορουσαν να φτασουν πουθενα χωρις την Cassiopeia και ναι ισχυει οτι ειναι και θα ειναι το μεγαλυτερο fun club στο κοσμο. Εχει μπει και στο ρεκορ Γκινες οποτε ειναι και αποδεδειγμενο.

Μετα απο ολα οσα εχουν γινει μπορει να εφυγαν καποιες αλλα εφυγαν οσες δεν αξιζαν να ειναι Cassies γιατι δεν αγαπουσαν το group πραγματικα. ΑΛΛΑ και παλι η διαφορα τους απο το δευτερο μεγαλυτερο fun club στη Κορεα (VIP) ειναι τραγικα μεγαλη. Ειναι 400.000 ατομα....

Καποιοι ισχυριζονται οτι το νουμερο δεν ειναι απιαστο... αλλα πιστεψε με... δεν υπαρχει περιπτωση αλλο Κορεατικο group να παει τοσο ψηλα και ειναι καιρος να το παραδεχτουν ορισμενοι γιατι με εχει κουρασει απιστευτα το θεμα.

Ας σταματησουν να ζηλευουν και ας ανοιξουν τα ματια τους να δουνε τι πραγματα εχουν πετυχει οι DBSK.
Γιατι χωρις αυτους και την BoA τα αλλα συγκροτηματα δεν ειχαν καμια ελπιδα εκτος Κορεας και κυριως στην Ιαπωνια.

P.S Ειμαι γραμμενη επισημα στη Cassiopeia και παραδεχομαι οτι μου πηρε 45 λεπτα μεχρι να τα καταφερω!
Back to top Go down
http://lialuvchun.livejournal.com/
Erisadesu

Erisadesu


Posts : 92
Join date : 2011-01-16
Age : 43
Location : Θεσσαλονίκη

[DISCUSSION] Περι fan club  Empty
PostSubject: Re: [DISCUSSION] Περι fan club    [DISCUSSION] Περι fan club  EmptySat Mar 19, 2011 2:58 am

τι ακριβώς κατάφεραν; τι εννοείς;
(βασικά δεν ξέρω τι παίχτηκε )

και πλήρωσες για να γίνεις μέλλος;
εγώ είδα πως σε κάποια clubs χρειάζεται να πληρώσεις για να μπεις.

anyway σαν Cassiopia λοιπόν ... δεν στηρίζεις και τα δύο συγκροτήματα;
στηρίζεις μόνο τους DBSK ?

Ποια είναι η άποψη σου όταν ένα fan club αρχίζει και επεμβαίνει στις επιλογές των καλλιτεχνών και μερικές φορές εξαναγκάζει καταστάσεις;

Το περιστατικό only 13 με τους SUJU σε βρίσκει σύμφωνη ή πιστεύεις
πως το club τους δεν θα έπρεπε να επέμβει έτσι;
Back to top Go down
http://erisabetsu.blogspot.com
sofunoyume
♥♥♥♥♥
sofunoyume


Posts : 2542
Join date : 2010-07-19
Age : 30
Location : Under your bed

[DISCUSSION] Περι fan club  Empty
PostSubject: Re: [DISCUSSION] Περι fan club    [DISCUSSION] Περι fan club  EmptyWed May 25, 2011 8:46 am

Πρωτα απ'όλα να πω ότι χαίρομαι που δημιουργήθηκε αυτό το τόπικ γιατι θέλω πολυ να συζητήσω κάποια πράγματα τελευταία και πολλά ράμματα έχω για τη γουνα της kpop και των fans. Θα σταθώ όμως μόνο στα φαν κλαμπς για να μη βγω off.

Δε θέλω να σχολιάσω περί μεγεθους των Fan clubs καταρχας.
Γιατι οι γνωμες ειναι πολλες κ δε θελω να παρεξηγηθω. Θα πω απλα οτι οι DBSK ειναι οι πιο δημοφιλείς στην Κορεα. Για παγκόσμια δυσκολο ειναι να ειμαστε σιγουρoi, αλλα κατα τη γνωμη μου παίζεται μεταξύ τους και των Suju.
Θελω όμως επισης να πω οτι το μεγεθος του fanclub δυστυχως δεν καθορίζει την ποιοτητα του. Οι triple S πχ μπορει να ειναι μικρο fanclub αλλα συνηθως η συμπεριφορα τους ειναι υποδειγματικη.

Τωρα γενικα το θεμα των φαν κλαμπς με εχει διχασει πολυ, και χωραει αρκετη συζητηση φοβαμαι.
Εχει κάποια θετικα σιγουρα. Οι καλλιτεχνες εχουν στηριξη και οι fans νιωθουν μεταξυ τους εναν "δεσμο", δημιουργειται κατι σαν οικογενεια.

Αλλα φοβαμαι πως, λογω του οτι οι συμπεριφορες ειναι ακραιες, τα fan clubs περισσοτερο κακο κανουν παρα καλο.
Πρωτα απ'όλα, οι παραγωγοι και οι εταιριες δουλευουν για τους fans. Η kpop τελει επισημα υπο δικτατοριας των fans και οι καλλιτεχνες πιεζονται με καθε τροπο να τους ευχαριστησουν ολους. Με οποιονδηποτε τροπο.

Επισης φοβαμαι πως ειναι απο τους λογους που τα idols ειναι παντα idols και ποτε δεν γινονται artists. Η εταιρια θελει κερδος. Οποτε προσφερει στον fan αυτο που (συνηθως) θελει. Το ευκολο. Το "πιασαρικο".
και ετσι το μουσικο επιπεδο πεφτει ακομη πιο πολυ.
Και οι καλλιτεχνες δυστυχως καμια πρωτοβουλια δεν εχουν.
Βεβαια σ'αυτο φταιει περισσοτερο το καθεστως των εταιριων που επικρατει εκει, που πραγματικα σε "χτιζουν" απο το μηδεν όπως τους συμφερει.

Επισης... Το τελευταιο και χειροτερο. Fan-wars.
Δημιουργειται μια ψυχολογια μαζας μεσα στο φαν κλαμπ για καποιο λογο και ξεχνουν οι ανθρωποι τη λογικη.
Λες και μολις μπαινεις στην kpop και στα fan clubs δεν ισχυουν οι ανθρωπινοι κανονες πια, αλλα οι κανονες "της kpop". Παραδειγμα?
Δεν μπορω να πω τη γνωμη μου για καποιον που δεν μ'αρεσει γιατι θα ειμαι "anti". (Μαλιστα αυτο μου συνεβει προσφατα, όταν μου εγινε μια επιθεση κανονικοτατη μονο κ μονο γιατι ειπα με πολυ μεγαλη ευγενεια οτι δε μου αρεσει η φωνη καποιου.)
Ενα μικρο σχολιο ή οτιδηποτε ξεκιναει fan war. Φιλοι τσακωνονται μεταξυ τους. Οτι να ναι δηλαδη.

Πιστευω ομως οτι οσο οι εταιριες ειναι τοσο απανθρωπες (ναι ειναι βαρυς ο χαρακτηρισμος αλλα δυστυχως αυτο ειναι.)
τα fan clubs προσφερουν ενα ειδος προστασιας στο συγκροτημα.
Οι Suju το πιο πιθανον να ειχαν διαλυθει χωρις τα ELF.
Δεν ειναι κ οι αγαπημενοι της SM.
Όσο για το περιστατικο με τους only 13ers, θεωρω οτι το εκαναν για να προστατεψουν τους αλλους 13. Άλλωστε σκεψου ενα εισοδημα να μοιραζεται πια δια 15. Και ας μην ξεχναμε οτι στους 12 original Suju ειχε προστεθει ηδη κ αλλο ενα μελος αργοτερα, ο Kyuhyun. (που μπηκε ενα χρονο μετα.) Δεν εχω ομως αποφασισει αν εκαναν σωστα ή οχι. Παντως ο τροπος που το πετυχαν (με το να φωναζουν "only 13" οταν ο Henry ηταν στη σκηνη κ με το να σβηνουν τα lightsticks τους στον Zhoumi ηταν το λιγοτερο απαραδεκτος.)
Προσωπικα τον Henry και τον Zhoumi ετσι κι αλλιως Suju τους θεωρω.

Γενικα η "fandom" της kpop ειναι λιγο προβληματικη.
Ελπιζω οτι καποτε θα αλλαξουν τα πραγματα προς το καλυτερο.
Η γνωμη μου ειναι πως πρεπει να υπαρχουν φαν κλαμπς αλλα ΟΧΙ με υπερβολες.
Πρωτα ανθρωποι ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ, ΛΟΓΙΚΟΙ και μετα φανς.

Συγγνωμη για την εκθεση, αλλα θελω πολυ καιρο να μιλησω γι αυτα. xD
Back to top Go down
Allase
Administrator
Administrator
Allase


Posts : 1178
Join date : 2010-06-11
Age : 34

[DISCUSSION] Περι fan club  Empty
PostSubject: Re: [DISCUSSION] Περι fan club    [DISCUSSION] Περι fan club  EmptyWed May 25, 2011 10:34 am

emena m aresan ola pou egrapses kai tha sumfonisw me ta perisotera

katarhas ta fanclub einai duskolo na ta metriseis kai mou fenete paralogo na uparxei kodra metaksi twn fanclub gia to pio einai to megalitero ara apexw na parw thesi.
ola apodiknionte stis poliseis (an ta noumera einai aksiopista)

oi fans korean - international exoun haraktiristika opadwn podosferikwn omadwn. Pathiazonte kai ginonte eveksaptoi me to paramikro, esthanonte oti anikoun se afto t fandom, oti einai diko tous oti prepei na to upostiriksoun. Fusika uparxoun apo tis pio akrees mexri tis pio xalares adidraseis analoga me to poso asxolite o kathenas - tin prosopikotita tou ktl.

kai profanws einai lathos otan kanoun tous fans na esthanonte etsi ... giati sto telos oi mousikoi einai apla ena eborevma kai oi fans einai katanalotes.

gia afto amfivalw oti exoun kai polli dunami ... de pistevw oti tous upologizoun ... k kala kanoun. Krinodas apo tin sm gia paradigma exei tis dikes tis stratigikes oi opoies einai xiliomeletimenes kai exei ependisei se aftes ekatomiria.

gia to thema idols kai artists ... dustuxws afti einai i pop, spania tha exoun tin ektimisi tou genikou kinou san kalitexnes. Pados pistevw oti t idols exoun gnomi panw se orismena themata merikoi grafoun tragoudia alloi epimelounte to style ... vevea de gnorizw an exoun mia katefthinsi apo tin etairia alla einai kati kai afto.


fan wars = megaliteri ilithiotita, kai ta idol thigonte apo aftes tis sumperifores kai den uparxei ofelos pouthena.



Back to top Go down
https://greekpop.forumotion.com
Erisadesu

Erisadesu


Posts : 92
Join date : 2011-01-16
Age : 43
Location : Θεσσαλονίκη

[DISCUSSION] Περι fan club  Empty
PostSubject: Re: [DISCUSSION] Περι fan club    [DISCUSSION] Περι fan club  EmptyWed May 25, 2011 11:02 am

χαίρομαι για τις απόψεις και συμφωνώ μαζί σας.
κυρίως γιατί άρχισα να πιστεύω πως ήταν άδικα αυτά που σκεφτόμουν.
Τελικά φαίνεται πως έχουμε δίκιο.

και στη τελική αυτό το καθεστώς των φαν δεν δίνει περιθώρια στα νέα συγκροτήματα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο φανατισμός σε μια χώρα
που ξεφυτρώνουν οι τραγουδιστές σαν τα μανιτάρια.

Back to top Go down
http://erisabetsu.blogspot.com
Sponsored content





[DISCUSSION] Περι fan club  Empty
PostSubject: Re: [DISCUSSION] Περι fan club    [DISCUSSION] Περι fan club  Empty

Back to top Go down
 
[DISCUSSION] Περι fan club
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» [DISCUSSION] Όνειρα.
» [DISCUSSION]Do you "act" any Korean?
» 2PM Discussion
» [DISCUSSION]Fangirlισμός
» [DISCUSSION] Kdramas

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Greek Kpop Lovers :: Greek Kpop Lovers (members' corner) :: Chat-
Jump to: